„A legpompásabb emberi elme”

„A legpompásabb emberi elme” – mondta Szent-Györgyi Albert a december 28-án 121 éve született Neumann Jánosról.
Nemcsak a kortársai, a hozzá mérhető, zseniális tudósok tartották a körükből is leginkább kiemelkedő géniusznak, de az utókor is „az évszázad embereként”, a jövő látnokaként gondol rá, a nagy racionalistára és nagy humanistára, aki – sok más tudományterület mellett – az informatikára is óriási hatást gyakorolt.
A Duna Televízióban most volt látható egy kivételesen tartalmas dokumentumfilm róla, amely több más intézmény mellett a Neumann Társaság együttműködésével készült. Mindenkinek jó szívvel ajánljuk! Örülünk, hogy mi is segíthettünk a létrejöttében!
Az NJSZT a régió legrégebbi IT tudományos egyesületeként 1968 óta viseli büszkén Neumann János nevét. Irodánk abban az utcában működik, melynek sarkán a szülőháza áll.
Néhány saját tartalmat is ajánlunk Neumann megismeréséhez (amennyire ez lehetséges).
A #neumann120 jubileumi évben új tablósort készítettünk, amely Neumann egész pályáját, életét mutatja be röviden, több területre gyakorolt hatását is említve. Szerzői: Képes Gábor és Szalay Imre. A tablósor január 7-től ismét megtekinthető az NJSZT Informatika Történeti Kiállításán, a Szent-Györgyi Albert Agóraban, Neumann-emlékszobánkban, továbbá a Piarista Rend Magyar Tartománya iskoláiban is vándorol.
A SZTAKI együttműködésével készült, digitális változatát a Zsidó Kiválóságok Házaban is kiállítjuk.
Online itt olvasható:
Nem feledkezünk el Neumann életművének jelentős népszerűsítőjéről, Kovács Győzőről sem, az általa írt és elsősorban Neumann számítógéptudományra gyakorolt hatásáról szóló tablósora 2013-tól, egy évtizeden át volt olvasható, minden látogatónk örömére és megelégedésére. Digitálisan most is hozzáférhető:
Ajánljuk Informatikatörténeti Adattárunk, az itf.njszt.hu böngészését is, benne Neumann életrajzával, Kovács Győző videoarchívumával, a magyar informatika és a mesterséges intelligencia idővonalaival és számos más tartalommal.
„A fejlődés ellen nincs gyógymód” – írta Neumann János Can we survive technology? című cikkében. Informatika, sejtautomaták, játékelmélet, atomenergia, kvantummechanika, numerikus meteorológia (klímakutatás) – Neumann hagyatéka kötelez, hogy felelősen és a jövő emberiségét segítő módon éljünk és gondolkodjunk, „türelemmel, rugalmassággal, értelemmel”.
Neumann nyomában – a jelenné lett neumanni jövőben.
Képes Gábor, NJSZT
Share